Západočeská univerzita v Plzni
Pražská ulice - po dlouhá léta cesta z královského hlavního města do srdce Plzně, na náměstí Republiky - a přímo k radnici. Však se také domy po obou stranách pyšní úžasnými kamennými portály, které by do jednoho mohly vyprávět dlouhé historie zábavné i poučné, veselé i smutné. Jsou z různých údobí a svědčí o zámožnosti a společenské důležitosti svých dávných stavebníků i o umu tehdejších řemeslníků.
Vnímavému pozorovateli leccos napoví, aniž by k tomu potřebovaly tolik slov jako ty nabádavé na domě „U Salzmannů“: „Je-li Bůh s námi, kdo proti nám a „Miluj Boha a nepodváděj, čiň dobře a nech řečí“. Rozhodně ale v nás vzbuzují touhu vstoupit, zjistit, co se za nimi zajímavého skrývá a prožít něco jiného. Nenápadný dům č. 5 (nenápadný snad až na sgrafito se sv. Václavem mezi okny prvního patra, ale to by člověk musel zvednout zrak nad obvyklou výšku) za to stojí. V denní dobu je dům veřejnosti přístupný a proto nic nebrání touhu uskutečnit. Renesančním archivoltovým portálem s růžicemi na stojkách a na klenáku datovaným rokem 1577 to nepůjde - je za ním obchodní místnost.
Jedna z přestaveb v historii ho funkce domovního vstupu zbavila a nahradila dveřmi se zcela jednoduchým kamenným ostěním, které vedou do úzké křivolaké chodby, dávající tušit komplikovanou stavební historii. Cesta podél naaranžovaných kytic přivádí návštěvníka na nevelký dvůr s kamennou dlažbou z nepravidelných kostek., Za schodištěm do patra můžeme pod malebnou pavlačí dvorního křídla, nesené mohutnými kamennými krakorci s vykrajovanými čely jednoduchým portálem po pár schůdcích sestoupit do voňavě barevného světa malého květinářství nebo ujít ještě pár kroků do hloubi vnitroblokového prostoru a zastavit se u stolků s antikvárními knížkami – jakoby nás pohladila vzpomínka na pařížské bukinisty - a možná neodoláme, abychom po některé z nich sáhli. Nenecháme-li se ale svést k začtení se, zastaví nás dřevěný plůtek. Za ním zahrádka jako malovaná, dosahuje až k zadní stěně souseda z Rooseveltovy ulice. A v jejím nejzazším koutě zčásti zachovaná pekařská pec z roku 1880. Hrnou se z ní valouny; snad zkamenělé chleby?
Našli ji v roce 2001 při poslední rekonstrukci domu, zakonzervovali ji a ona tam teď dělá parádu. A kdo ví, jestli u ní za tmy, když už jsou domovní dveře zamčené a obyvatelé odpočívají po denním shonu, nesedávají Vančurův pekař Jan Marhoul s pekařem Vilémem, když tiše vyklouzli z antikvárních stránek a neprobírají spolu Tajnosti francouzského pekaře, pánů Petera Mayle a Gérarda Auzeta.
Autor: Anna Hostičková
3 názory v diskuzi
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua.
ReagovatLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua.
ReagovatLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua.
Reagovat